Święto Niepodległośći

Lis 13, 2017 by

Święto Niepodległośći

JAK OBCHODZILIŚMY W SZKOLE NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W czwartkowy dzień, 09.11.2017r. obchodziliśmy w szkole Narodowe Święto Niepodległości. 99. rocznica tego doniosłego wydarzenia uzmysłowiła nam, jak ważna jest wolność w naszym życiu.
By godnie zaakcentować nasze przywiązanie do swobody, uczniowie kilku klas przygotowali z tej okazji apel. Było to krótkie przedstawienie, którego ideą było zanurzenie się nieco w historii naszej ojczyzny, ale też zwrócenie uwagi na teraźniejszość. Zatem mieliśmy okazję przyglądać się oczami współczesnych młodych bohaterów, jak przebiegał proces utraty i odzyskiwania niepodległości. W scenariusz wplecione były fragmenty muzyki – tej z dwudziestolecia międzywojennego i współczesnej.
Dzieci, przedstawiając poszczególne sceny, chciały przekazać widzom nie tylko wiedzę historyczną, ale też przyniosły ze sobą przesłania dla współczesnych. Prosiły Polskę o to, by zmienić to, co w życiu współczesnych boli jak rana – nienawiść, zło, agresję, świat gier komputerowych, brak zainteresowania ze strony rodziców. Padły też pytania o to, czy szanujemy polskie symbole narodowe, czy troszczymy się o poprawność ojczystego języka, czy zachowujemy rodzime tradycje. Na te ważne pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
W inscenizacji wzięły, obok uczniów klas starszych, dzieci z klasy IIa z panią Basią Kozłowską. Wzruszająco najmłodsi przypomnieli zebranym, czym jest Polska:

Kiedy nagle las zaszumi,
Mowę sosny gdy zrozumiesz…
To jest Polska.

Gdy zobaczysz gdzieś topole
Królujące ponad polem…
To jest Polska.

Gdy zobaczysz płowe wrzosy
Rozbłyskane w kroplach rosy…
To jest Polska.

Końcowym akcentem było zaśpiewanie przepięknej piosenki „Biały krzyż” i złożenie symbolicznej róży przy migocącym zniczu pod brzozowym krzyżem .
Mam nadzieję, że występ podobał się oglądającym, że dał każdemu asumpt do zadumy i refleksji.
Spektakl w wersji mini przygotowali uczniowie z klasy VIa: Martyna Bieńkowska , Weronika Dąbrowska , Laura Luszowska, Roksana Hanas, Dominik Kaczmarczyk; z klasy VIb: Szymon Świderski, Jakub Bagan, Krzysztof Murawski, Bartek Niemyjski; z klasy VIc: Ola Baranowska, Zuzia Pudelska, Magda Wawrowska, Maja Zielińska, Bartek Marciniak; z klasy Vb: Dominika Okrzesik i Ignacy Smolik. Uduchowiła ich do występu Anna Marczuk. Dekoracją sali, poza wyżej wymienionymi, zajęły się też panie Monika Tymofiejczyk i Joanna Karpiszen.
Warto powiedzieć jeszcze o tym, że każda grupa uczniów (apel powtarzany był trzy razy) oglądała i słuchała zachowując się naprawdę właściwie, dając dowód na to, że potrafimy dorosnąć do wolności.
Podczas trzeciego wystąpienia apel zakończyła pani dyrektor Hanna Baszyńska i pani Małgorzata Kiełkowska pasując na ucznia naszej szkoły chłopca z klasy pierwszej, który nie mógł dostąpić tego zaszczytu wcześniej.
Już za rok setna rocznica odzyskania niepodległości, zatem mamy okrągły rok, by zacząć leczyć Polskę z jej chorób, o których mówiły dzieci podczas apelu.

Anna Marczuk

DSCN0219 DSCN0220 DSCN0242

więcej zdjęć na stronie:  https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-6-w-Olsztynie-1040926082657476/?ref=bookmarks

Related Posts

Tags

Share This