7b na warsztatach

Lis 27, 2017 by

7b na warsztatach

Warsztaty Katarzynkowo- Andrzejkowe
Zbliżające się Katarzynki i Andrzejki to świetna okazja, by wczuć się w atmosferę czarów, wróżb i przepowiedni ludowych.
W poniedziałek, 20 listopada wyruszyliśmy do Domu Gazety Olsztyńskiej, na spotkanie z panią Hanną Łosicką, pracownikiem Muzeum Warmii i Mazur, która przekazała nam tajemną wiedzę na temat wróżb.
W dniu, któremu patronuje Święta Katarzyna , czyli 25 listopada organizowano zabawy i spotkania towarzyskie połączone z ludowymi wróżbami i przepowiedniami, dotyczącymi tak niebagatelnej dziedziny życia, jaką jest małżeństwo. Chłopcy tego dnia szukali sposobów, by zapewnić sobie powodzenie, przechytrzyć los i choć w części odkryć jego tajemnice. Patronkę chłopcy prosili o wstawiennictwo i powodzenie u panien. Wróżąc sobie pytali o podstawowe sprawy, jak imię, urodę, stan majątkowy, charakter przyszłej towarzyszki życia.
Z kolei wróżby andrzejkowe, które odbywają się w wieczór poprzedzający 30 listopada, są popularne od lat w całej Europie. Święty Andrzej jest patronem miłości oraz zamążpójścia, zatem Andrzejki są świetną okazją dla wszystkich młodych dziewczyn do poznania swojej miłosnej przyszłości. Tego wieczora dziewczyny dowiadywały się, kiedy staną na ślubnym kobiercu, jakie imię będzie miał przyszły mąż i jaki będzie miała charakter.

W czasie zajęć mieliśmy okazję przypomnieć sobie dawne ludowe zwyczaje, tradycje i wróżby, nie brakowało też wróżb współczesnych. Bawiliśmy się świetnie, dziewczyny i chłopcy poznali imiona swoich wybrańców i wybranek, ale co przyniesie nadchodzący nowy rok….???? Zobaczymy i opowiemy w przyszłości.

Klasa VII b,
wychowawczyni Bożena Nazarczuk

więcej zdjęć na stronie:  https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-6-w-Olsztynie-1040926082657476/

 

DSCN8338 DSCN8340 DSCN8344 DSCN8353 DSCN8355

 

Related Posts

Tags

Share This