PIES W SŁUŻBIE CZŁOWIEKA

Maj 21, 2018 by

PIES W SŁUŻBIE CZŁOWIEKA

Wiele z nas lubi czworonogi, w wśród nich szczególną estymą darzy psy. Opowiadamy sobie o nich, pokazujemy zdjęcia, mówimy „jaki milutki, jaki słodziak”, ale zapominamy, że psiak jest zwierzęciem, którego nie możemy traktować jak ładnego bibelociku na komodzie.
O tym, jak postępować w relacjach z psem, jak reagować na jego różne zachowania zdradzał naszym uczniom starszy aspirant, pan Dariusz Dziedzic. Ten niezwykle sympatyczny człowiek przez wiele lat pracował w policji zajmując się tresurą psów. Ma wielką na temat czworonogów wiedzę i w sposób przystępny potrafi dzielić się nią z najmłodszymi.
W naszej szkole pan Dziedzic gościł w tym roku szkolnym już trzy razy. 23.10. 2017 r., 14.05. 2018 r. i 17.05. 2018 r. gościł w klasach VIa i IVb. Na spotkania przychodził w towarzystwie pięknego rodezjana, który cierpliwie znosił wszelkie afekty ze strony dzieci.
Pan Dariusz obrazowo i zajmująco opowiadał o psach, ich zwyczajach, różnych zachowaniach. Wyraźnie widać było, że kocha te zwierzęta, rozumie je i potrafi z nimi postępować. Spotkania z nim pomogły uczniom zrozumieć naturę psiaka, ale też były przestrogą, czego nie powinniśmy robić. Dzieci dostały wiele rad, jak postępować w razie spotkania ze zwierzęciem, jak bronić się w razie niespodziewanego ataku. Rady popierane były licznymi przykładami z życia.
Pan Dziedzic, jako zawołany treser, demonstrował też dzieciom akcesoria wykorzystywane do pracy z psem podczas tresury, mówił interesująco o tej jakże ciekawej, ale też trudnej pracy.
Podczas spotkań uczniowie mogli zadawać pytania, na które nasz gość cierpliwie odpowiadał.
Mamy nadzieję, że spotkania z policjantem i psem podobały się, zresztą podczas lekcji naprawdę wszyscy słuchali, okazywali zainteresowanie. Taka , nieco inna forma spędzenia godziny wychowawczej, to dobry pomysł , bo i ciekawy i pożyteczny. W imieniu uczniów klas IVb i VIa serdecznie dziękujemy panu Dziedzic – wielkiemu pasjonatowi i przyjacielowi psów.

Anna Marczuk i Małgorzata Rawińska

Related Posts

Tags

Share This