Ocalić od zapomnienia

Kwi 12, 2019 by

Ocalić od zapomnienia

Olsztyn 09.04.19 r.

NASZE POETYCKIE SPOTKANIA Z ZACZAROWANĄ DOROŻKĄ

To było już osiemnaste spotkanie w świecie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Ocalić od zapomnienia”. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 28 w Białymstoku, a honorowo patronowała przedsięwzięciu pani Kira Gałczyńska. Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem: „Zaczarowana dorożka, zaczarowany świat…”
Świat oczywiście miał być światem Mistrza Konstantego, jego to bowiem poezja inspirowała młodych twórców do podejmowania samodzielnych prób napisania wierszy, w których gwiazdy szelmowsko się uśmiechają, a pod ich kobiercem przemyka dorożka otulona szalem tajemnicy, cudowna, zaczarowana, ozłocona nutami Bacha i Szopena.
Cieszę się bardzo, że moi uczniowie podjęli rękawicę poetyckiego wyzwania. Dwie klasy – VIIIc i VIb tworzyły swoje, z marzeń utkanie teksty poetyckie – wszystkie piękne. Jedenaście z nich poszybowało pocztowym gołębiem do Białegostoku i tam stanęło w szranki z prawie osiemdziesięcioma innymi pracami. Jurorzy w tym roku nie przyznali trzeciej nagrody – były zatem pierwsze i drugie. Tym razem trumf święciła klasa VIIIc – jej to bowiem teksty poetyckie dostrzeżono.
Wśród jedenastu moich uczniów nagrodzono troje. Byli to:
I miejsce Krzysztof Mówiński
II miejsce Ola Koc
II miejsce Anita Lipnicka
KOCHANI, SZCZERZE WAM GRATULUJĘ!
Zamknę te chwile refleksji i dumy ze swoich uczniów słowami z wiersza Oli Koc:

Srebrzysty księżyc i śnieżny puch
Za oknem świat odmienił.
Jesieni mgły mróz-malarz skuł
W gałęziach, w bryłach ziemi (…)
Dzwoneczków brzęk i kopyt stuk,
Perlisty śmiech dzieciarni,
Więc nie wiesz już, czy kulig to,
Czy pobyt w śnieżnej Narnii.
Potem piec ciepły i kakao,
Książka z wierszami Gałczyńskiego
I piernik – na nim koń z dorożką,
Latarnia też do tego.
Więc gdy sen błogi klei oczka,
A w nosie wciąż korzenna woń,
W głowie pojawia się dorożka,
Oczarowany nią dorożkarz
I dziadka Kostka siwy koń.

Related Posts

Tags

Share This