ogólnopolski konkurs

Maj 31, 2019 by

ogólnopolski konkurs

30.05.19
„ANIŃSKIE NOCE MISTRZA GAŁCZYŃSKIEGO 2019”
NASZA PRZYGODA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE POETYCKIM

To, że mamy zdolnych uczniów, każdy wie. Jeśli do tego dochodzi ich wrażliwość poetycka, to już robi się ciekawie. Tym razem młodzi poeci z klas VIIa i VIIa zmierzyli się z ciekawym wyzwaniem literackim.
Konkurs zorganizowany przez Bibliotekę Główną w Aninie, adresowany był do młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem dzieci było napisanie wiersza inspirowanego twórczością i osobą Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z uwzględnieniem tematyki anińskiej. Motywem przewodnim była przyroda i muzyka. Zatem zagrały tysięczne surmy w głowach naszych twórców, rozszumiały się nie tylko wierzby płaczące, ale też sosny i krzewy jaśminu, zapachniała trawa aksamitna, nad którą przeleciał zdumiony motyl. Małe perełki, młodych twórców…
Konkurs na celu miał ukazanie poetyckiej wrażliwości uczestników. Inspirował i zachęcał do sięgania po pióro. Popularyzował też twórczość naszego szkolnego patrona. Był ważnym elementem krzewienia kultury ojczystego języka.
Do Anina zostało wysłane sześć prac naszych uczniów z klas VII. Komisja konkursowa doceniła talenty naszych dzieci i przyznała aż 3 nagrody. I tak:

II miejsce zajęła Weronika Dąbrowska z klasy VIIA
III miejsce zajął Szymon Swiderski z klasy VIIB
Wyróżnienie I stopnia zdobył Michał Mieszczankin z klasy VIIA
Opiekę nad konkursem w naszej szkole sprawowała polonistka, pani Anna Marczuk.
Wiara we własne możliwości czyni cuda. Trzeba tak niewiele – wystarczy szczypta chęci, nieco weny, jakiś malutki pomysł i spora wiedza o Mistrzu Gałczyńskim – ale co to dla naszych uczniów! Oni po prostu siadają i tworzą i chwała im za to!

ANIŃSKI KSIĘŻYC – Szymek Świderski VIIB
Noc i księżyc to para
W czarne konie ubrana.
Nocą księżyc szumi
Jak muzyka Bacha,
A blask jego płynie
W sennym, pięknym Aninie
I gwiazdami przygrywa.
Niebo rozgwieżdżone tańczy…
Gwiazdy – to opera,
Zaczarowany flet księżyca.
Te spadające – to filharmonia świecąca,
Sycąca oczy patrzących.
Nad długim stołem ze świerku zasnęła zachwycona lampa…

Anna Marczuk

Related Posts

Tags

Share This