„SZKOŁĘ OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” (CZERWIEC 2020)

Cze 4, 2020 by

„SZKOŁĘ OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”  (CZERWIEC 2020)

Konkurs „Szkołę ocalić od zapomnienia” skierowany był do uczniów klas ósmych. Ich zadaniem było napisanie wiersza inspirowanego „Pieśniami” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego o tym, co chcieliby ocalić od zapomnienia z lat swojej nauki w naszej szkole. Dlaczego Gałczyński? Bo to „szóstkowy” patron, a do tego uciekły nam przez pandemię zmagania Dnia Zielonego Konstantego. Mistrz ocalał od zapomnienia ślady ptaków, uśmiech żony, światło lampy. Ja ciekawa byłam, co chcą zachować uczniowie klas ósmych w swojej pamięci z kilku lat nauki.
Konkurs był w czasach zarazy, zatem kierowany do ósmoklasistów zdalnie. Okazało się, że z tym ocalaniem nie było za dobrze. Czyżby przyszli absolwenci niczego nie chcą zamknąć w zakamarkach pamięci – lat nauki, nauczyciel, koleżanek i kolegów, szkolnych wycieczek, szalonych przerw, pierwszych nieśmiało rodzących się uczuć… Przyznam, że trochę mnie to zasmuciło.
Znalazło się niewielu chętnych, by „ocalać” „Szóstkę”, jednak wyłoniłam trójkę dzieci, których prace okazały się ciekawe. Oto uczniowie nagrodzeni:
I miejsce Roksana Hanas klasa 8a
II miejsce Dominik Kaczmarczyk klasa 8a
Wyróżnienie Piotr Każarnowicz klasa 8b
Roksana w swoim utworze – memento pisze:
Ocalić od zapomnienia szkołę,
Gdy życie było beztroskie, wesołe.
Ocalić od zapomnienia chwile,
Które były naprawdę miłe.

Ocalić od zapomnienia wiosnę,
Gdy dni są długie, słoneczne, radosne,
Ubrane w kolory tęczy i róż.
Zachować w pamięci swój świat
Z dziecięcych snów.

Ocalić od zapomnienia czas,
Który zostawia wspomnień ślad,
Przyjaźni , nauki, radości
– niech to wspomnienie zawsze w mym sercu gości.

Dominik „ocalał” nieco inne wartości:
Ref.
Gdybym był poetą
Od zapomnienia ocaliłbym wrażenia,
Które mają coś, że ładują serca moc.
1. Szkoła, szkoła co to jest ?
Czy to mury, klasy,
Czy przyjaźnie?
2. Nauka, nauka, co to jest?
Czy to książki, komputery,
Czy oceny?
3. Klasa, klasa, co to jest?
Czy to kolega, czy koleżanka,
Czy wybranka?
4. Wychowawca, wychowawca, kto to jest?
Czy to Einstain, Nobel,
Czy Siłaczka?
5. Wagary, wagary, co to jest?
Czy to Skanda, las,
Czy skandal?

Wszystkie moje o szkole wspomnienia,
ocalam od zapomnienia.

Pożegnanie ósmoklasistów już niedługo. Mam nadzieję, że wielu z nich zechce jednak zachować dobrą pamięć o naszej „Szóstce”, a te staną się jednym z ciekawszych wspomnień, do których zawsze warto będzie powracać.

Anna Marczuk – nauczyciel języka polskiego

Related Posts

Tags

Share This