Konkurs literacki- Śpieszmy się

Cze 22, 2020 by

Konkurs literacki- Śpieszmy się

22.06.2020 r.

CZWARTOKLASIŚCI TEŻ POTRAFIĄ PISAĆ WIERSZE!
Chociaż koniec roku szkolnego kroczy ku nam krokiem defiladowym, nie wolno nam zapominać, że są wśród uczniów jednostki niezwykłe, wrażliwe na poetyckie słowo. Chcemy dowodów? Bardzo proszę! Cztery teksty liryczne udały się na konkurs i … ale po kolei.
Literacki konkurs inspirowany twórczością księdza Jana Twardowskiego, tego o którym mawiano: „Jan od biedronki”, zorganizowała Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Olsztynie. Należało napisać utwór liryczny co najmniej 12 – wersowy oparty na lekturach wierszy księdza Jana. To trudne zadanie, jako że poeta to szczególny, niełatwy w odbiorze, dający jednak czytelnikowi pole do własnej refleksji. Uczniowie klasy 4B zmierzyli się z tym problemem i to z sukcesem. Na konkurs wysłałam cztery prace i wszystkie zdobyły uznanie w oczach jurorów. A oto nasi triumfatorzy:
III miejsce zajęła Weronika Sienkiewicz .
Pozostałe prace zyskały wyróżnienia. Autorami tekstów byli: Kalina Tymińska, Oliwier Kaca i Bruno Powroźnik.
Ich wiersze były naprawdę wzruszające. Sami oceńcie! (cytuję fragmenty utworów)
ROBACZKU, MUSZKO, MOTYLKU – Weronika Sienkiewicz
Mały robaczku co biegasz po trawce
motylku kolorowy kwiatkowy
muszko brzęcząca wesoło
pszczoło przed którą każdy chyli czoło
ważko bucząca ponad morzem sitowia
biedronko w sukience w wesołe groszki
pajączku długonogi który zaplatasz swe domki
[…]
ODRODZENIE – Kalina Tymińska
[…]
Gdy wiosna przychodzi,
Przyroda rozkwita.
Śnieg i mróz już nie chłodzi,
Co rano słońce nas wita.
Traw dywany się ciągną po łąkach,
Przeplatane kwiatów barwą.
Drzewa obsypane w pąkach,
Górskie potoki żwawo mkną.
[…]
KOCHAJMY – Oliwier Kaca

Related Posts

Tags

Share This